Процедура „Иновативни здравно-социални услуги“
- Начало
- Социални услуги
- Процедура „Иновативни здравно-социални услуги“
Процедура BG05SFPR002-2.012 „Иновативни здравно – социални
услуги“ финансирана по Програма „Развитие на човешките ресурси“
2021-2027
Целта на операцията е да се подобри предоставянето на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда за нуждаещи се самотноживеещи лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване. Ще се изгради и приложи иновативен модел за дистанционен мониторинг на здравословния и психосоциален статус на хора с хронични заболявания и трайни увреждания, както и самотноживеещи възрастни в невъзможност за самообслужване (или най-уязвимите групи от населението) на базата на съвременните информационни и комуникационни технологии –телекеър.
Настоящата операция ще надгради реализираните дейности и постигнатите
резултати по други проекти, програми и мерки, финансирани със средства от националния бюджет, Европейския съюз и други източници и ще допълва подкрепата към най-уязвимите групи от населението, които се подпомагат в рамките на Програмата за храни и основно материално подпомагане. Операцията ще допълва подкрепата към най-уязвимите групи от населението, които се подпомагат в рамките на Програмата за храни и основно материално подпомагане.
Операция „Иновативни здравно – социални услуги“, ще бъде с продължителност до 31.12.2026 г.
Допустимите целеви групи са:
Възрастни в невъзможност за самообслужване, самотноживеещи и хора с увреждания.
За целите на процедурата това са:
- самотноживеещи лица с увреждания, които независимо, че нямат определена чужда помощ, разполагат със съответните медицински документи, удостоверяващи невъзможността им за самообслужване за определен период от време;
- самотноживеещи лица в надтрудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, които нямат определена по съответния ред степен на намалена работоспособност.
В случай че лице живее на един адрес с жена/мъж, брат/сестра, дъщеря/син, майка/баща или друг роднина или близък, но тя/той също е в невъзможност за самообслужване да се счита, че лицето отговаря на определението „самотноживеещ“.
С оглед извършване на реална оценка на нуждата от подкрепа на потенциалните потребители от целевите групи следва да се използва инструментариума за извършване на функционална оценка на лицата за извършване на ежедневни дейности по скалата на Бартел и оценка на възможностите на лицата да извършват инструментални ежедневни дейности по скалата на Лоутън-Броди.
Заявления за ползване на услугите по Процедурата може да получите на Деловодството на Бюджетно звено "Комплекс за социални услуги", на партера в сградата на Община Благоевград.